در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
بدرقه رضا حداد به منزل ابدی
■ اخبار ■ شناسه خبر : 15347 ■ 1402/02/31 13:05

بدرقه رضا حداد به منزل ابدی


مراسم تشییع رضا حداد کارگردان برجسته تئاتر ایران برگزار شد

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی کارگردانان تئاتر ایران، مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد رضا حداد از هنرمندان با سابقه تئاتر ایران که سحرگاه جمعه ۲۹ اردیبهشت چشم از جهان فروبست، صبح روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت با حضور چهره‌های هنری و همچنین برخی مدیران فرهنگی و هنری از مقابل خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

اجرای این مراسم را محمد سلوکی برعهده داشت. شهرام گیل‌آبادی رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی کارگردان‌های تئاتر ایران اولین سخنران مراسم بود.

وی طی سخنانی درباره ویژگی‌ها و خصوصیات زنده‌یاد رضا حداد، گفت: همانطور که رضا حداد از جان و دل برای هرکسی که از او کمکی می‌خواست، مایه می‌گذاشت، الان هم جایش نزد خداوند خوب است. رضا حداد سنگ زیر آسیاب بسیاری از نگفته‌های ما بود. رضا حداد دوامش بر جریده عالم حک است. هر کس اینجا است خاطره ای خوب از رضا حداد دارد. رضا حداد فراموش شدنی نیست.

در ادامه محمد چرمشیر هنرمند با سابقه و از دوستان صمیمی زنده‌یاد حداد نیز دومین سخنران مراسم بود. وی عنوان کرد: همیشه فکر می‌کردم اگر روزی اینجا در تابوت باشم رضا برای من چه کار خواهد کرد اما امروز من اینجا هستم و رضا در تابوت است و نمی‌دانم چه کار کنم.

وی یادآور شد: رضا حداد همیشه از مرگ حرف می‌زد ولی همیشه پر از شور زندگی بود. برای من دوست و حامی بود ولی از همه مهمتر یکی از پسرانم بود. یادش همیشه زنده است. تا جایی که توانش می‌کشید یار همه بود.

سپس محمد رحمانیان از دیگر چهره‌های مطرح تئاتر ایران و از دوستان رضا حداد نیز تأکید کرد: خواهش کردم برای من سخنرانی نگذارند چون وقتی باور ندارم رضا حداد مرده، احمد آقالو مرده و پرویز پورحسینی مرده‌، نمی‌توانم حرفی بزنم. رضا حداد همیشه زنده است. وقتی در شرایط سخت تئاتر چهره غمگین ما را می‌دید که مستأصل هستیم می‌گفت «مگه رضا مرده»، نه رضا نمرده است. فکر می‌کنم این اتفاق هم یکی از شوخی‌های همیشگی‌ رضا حداد است.

وی تصریح کرد: مرگ رضا همچون مرگ عباس نعلبندیان یکی از دراماتیک‌ترین مرگ‌های ۵۰ سال اخیر است و رضا حداد مرگ را هم کارگردانی کرد.

ابراهیم حقیقی از چهره‌های مطرح هنر ایران نیز یکی دیگر از سخنران‌های مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد رضا حداد بود. وی تأکید کرد: بدرقه دوست عزیز و مهربانی که بلد بود از هیچ همه چیز برای همه بسازد آسان نیست. کسی که بلد بود رنگ و نور و آواز و موسیقی را برای همه روی صحنه ببرد. سفره دلش برای همه بزرگ بود. برای مهربانی رضا دست‌تان را بالا بیاورید تا شهادت دهیم که او از مهربان‌ترین‌ها بود و در قلب ما حضور دارد.

روزبه بمانی ترانه‌سرا نیز به ذکر سخنانی درباره زنده‌یاد حداد پرداخت و گفت: به آخرین اجرای رضا حداد خوش آمدید. رضا به این روز خیلی فکر کرده بود و می‌گفت اول آتیلا باید صحبت کند. بعضی وقت‌ها که حال‌مان خوب نبود می‌گفت شعر سنگ قبر من چه شد. رضا شعر را خیلی خوب می‌فهمید. از تصاویری که از اجراهایش یادمان است می‌دانیم که چقدر شعر و تصویر را می‌شناخت. بزرگترین ویژگی‌اش رفاقت بود و ای کاش این ویژگی‌ را سیاستمداران هم داشته باشند.

در ادامه ستاره پسیانی بازیگر سینما و تئاتر به نیابت از آتیلا پسیانی پشت تریبون رفت و دل‌نوشته‌ای از آتیلا را قرائت کرد. در بخشی از این دل‌نوشته چنین آمده بود: رضا جانم، قلبم مالامال اندوه است. تو برای من از برادر نزدیک‌تر بودی. امیدوارم همیشه بخندی. قول می‌دهم که برای علی عموی خوبی باشم.

سپس بیانیه‌ای از سوی انجمن صنفی کارگردانان تئاتر ایران در سوگ رضا حداد توسط احسان حاجی‌پور قرائت شد.

در بخش دیگری از این مراسم که با حضور قابل توجه دوستداران زنده‌یاد رضا حداد برگزار شد، مازیار حبیبی‌نیا همکار و یکی دیگر از دوستان صمیمی این هنرمند فقید گفت: می‌خواستم خیلی جدی درباره خوشبختی صحبت کنم و بگویم خوشبخت‌ترین افراد کسانی هستند که با افراد دوست‌داشتنی و تأثیرگذاری آشنا می‌شوند و با رفاقت پیش می‌روند. ما هر چه به دست آوردیم با رفاقت بود.

در بخش پایانی مراسم نیز بعد از اقامه نماز بر پیکر زنده‌یاد رضا حداد، این هنرمند عرصه تئاتر به سمت خانه ابدی خود بدرقه شد.

محمد رضایی راد، پانته آ بهرام، حبیب رضایی، الهام کردا، ستاره اسکندری، آزاده صمدی، کیومرث مرادی، سیما تیرانداز، پژمان بازغی، قاسم زارع، امیرمهدی ژوله، سمانه زندی نژاد، رضا ثروتی، آرمین جوان، ساسان پیروز، شکرخدا گودرزی، پریسا مقتدی، محسن حسینی، سعید داخ، جابر رمضانی، مهدی کرم پور، پانته آ پناهی‌ها، علی بوستان، فرهاد و فرشاد فزونی، عباس غفاری، فرهاد بشارتی، سعید خانی، محمدمهدی شفیعی، مجید رجبی معمار، کاظم نظری، حسین پارسایی، جواد طاهری، علی عابدی، توحید معصومی، علیرضا تابش از جمله هنرمندان و مدیران حاضر در مراسم بودند.

 

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما


کلیه حقوق این سایت متعلق به
انجمن صنفی کارگردانان تئاتر ایران
می باشد.

اطلاعات تلفن Rss
انجمن صنفی سراسری تئاتر کودک و نوجوان ایرانبه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram
Developed by : w w w . d o r w e b . i r